Cmentarz żydowski

Niewiele zachowało się niestety z cmentarzy żydowskich na terenie Pomorza Zachodniego.

Kirkut w Połczynie-Zdroju powstał ok. XVIII wieku. W czasie II wojny światowej Niemcy zdewastowali cmentarz, a reszta dokonała się po wojnie. Dziś, na terenie o powierzchni 0,3 hektara pozostało już tylko 7 nagrobków, pochodzących z XIX wieku. Wszystkie w macewy są w fatalnym. wręcz rozkawałkowanym stanie - o ile jeszcze w ogóle w zamkniętej nekropolii pozostały jakieś resztki nagrobków.

Mimo niewielkiego znaczenia zabytkowego, dawny cmentarz żydowski ma dużą wartość dla historii miasta. Jest pamiątką społeczności, której już w Połczynie nie ma.

Dodaj opinię

Liche pozostałości po niezwykłym, na swój wyjątkowy sposób pięknym kirkucie. Gmina żydowska w Połczynie własny cmentarz założyła najprawdopodobniej na przełomie XVIII i XIX wieku, na terenie o powierzchni 0,3 ha. Nekropolię zdewastowano w trakcie Nocy Kryształowej, a dzieła zniszczenia dopełniono w latach ‘70 i ‘90 XX w., rozkradając i rozbijając ocalałe macewy.

Cmentarz żydowski adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Cmentarz żydowski, zobacz gdzie w Połczynie Zdroju zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Cmentarz żydowski.
  • 78-320 Połczyn-Zdrój
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Cmentarz żydowski opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij